Piernikowy Domek – cz. 4 – Oświetlenie

Kolejna część mojego mini-poradnika dotyczącego konstrukcji i dekoracji Piernikowego Domku będzie kluczowa, bo zaprezentuje Wasz domek z zupełnie innej strony oraz pozwoli Wam pokazać najlepsze jego elementy, a dodatkowo wprowadzi Was w superświąteczny klimat :) Zapraszam więc na krótki wpis z działu elektroniki!

Przy moim domku oświetlenie było niezbędne, ponieważ jak wiecie a) domek był piętrowy i b) w środku miał mnóstwo dekoracji, którymi chciałam się wszystkim pochwalić :) Najpierw myślałam o wstawieniu do niego takich małych pojedynczych lampek na baterie, ale nie bardzo miałabym możliwość ich wkładania i wyjmowania w celu włączania i wyłączania światła (a bez sensu przecież, aby było zapalone cały czas). Ostatecznie stanęło na bezprzewodowych LEDowych lampkach choinkowych na baterie.

piernikowy domek jak zamontować oświetlenie ledWykorzystane przeze mne lampki mają  20 punktów świetlnych i wymagają trzech paluszków AA, kupiłam je w Nanu-Nana za ok. 20 zł. Kabel miał łączną długość 160 cm (1,30 m przewodu z lampkami + 0,30 m przewodu doprowadzającego kończącego się skrzyneczką z bateriami) – dla mnie było to w sam raz, bo światełka umiejscowiłam w pokojach, a przewód wyprowadziłam na zewnątrz, aby móc go spokojnie włączać i wyłączać.

domek z piernika oświetlenie wewnętrzne jak zamontować Montaż lampek zaczęłam zanim jeszcze połączyłam część parterową z piętrem. Najpierw oczywiście odliczyłam sobie odpowiednią ilość lampek potrzebą do oświetlenia pokoju na piętrze, a resztę przyczepiłam delikatnie do ścian parteru w miejscu, gdzie miały się one stykać z dachem. Dzięki temu ukryłam nieco miejsca ich zaczepu, a przy okazji dach docisnął mi je i sprawił, że były bardziej stabilne. Na zdjęciu poniżej widać miejsce łączenia dwóch części parteru – nie chciałam, aby kabel przechodził przez otwór drzwiowy między salonem a kuchnią, więc puściłam go górą.

oświetlenie domku z piernika żarówki led

Aha, super ważna informacja! Pamiętajcie, aby używać LEDów zamiast tradycyjnych żaróweczek. Bardzo ważne jest, aby się one nie nagrzewały, bo przy kontakcie z lukrem zacznie się on topić i w rezultacie możecie doprowadzić nawet do pożaru! Bądźcie bezpieczni :)

Do przeprowadzenia żarówek między piętrami wykorzystałam dziurę w podłodze, która miała wcześniej posłużyć za właz schodów (pisałam o tym we wcześniejszych postach dotyczących konstrukcji domku). Jak widzicie na poniższym zdjęciu żarówki mocowałam przy użyciu kawałka drucika, który zaczepiałam o kabel i wbijałam bezpośrednio w ciacho. Na koniec tu również przygniotłam kabelki lekko dachem i zakleiłam lukrem (uważajcie, aby nie dopuścić do zwarcia!).

wnętrze domku z piernika oświetlenie  jak zamontowaćAby ukryć mało estetyczną kasetkę z bateriami przygotowałam małą „zaspę” ze śniegu (czyt. z lukru). Najpierw szczelnie owinęłam kasetkę papierem do pieczenia, a następnie pokryłam ją sporą ilością lukru. Oczywiście całość również umiejscowiłam na papierze, więc kiedy lukier wysechł mogłam zdjąć moją „zaspę”, włączyć żarówki i znowu zasłonić „zaspą” kasetkę :) Była to trochę improwizacja, ale sprawdziła się całkiem nieźle!

jak zamontować oświetlenie w domku z piernika

A tu efekt końcowy podświetlonego domku – prawda, że klimatycznie?

domek z piernika podświetlony oświetlony duży

Cały podświetlony domek mogliście również zobaczyć na oficjalnym filmie z wystawy :)

PS. Poprzednie części instrukcji wykonania tego domku znajdziecie TUTAJ, a to nadal jeszcze nie koniec! W następnej części pokażę Wam jak przygotować otoczenie takiego domku – drzewka, płotek oraz sanie Mikołaja z latającymi reniferami! Pamiętajcie również o zupełnie darmowym szablonie domku, który możecie pobrać z TEGO wpisu :)

PS.2. Jeśli podobają Ci się moje ciacha lub cały Piernikowy Domek obserwuj mnie na Facebooku, dzięki temu nie ominie Cię żaden nowy wpis! :)

Like2

About the Author

PolishCookie

  • Cotakpachnie?

    dzieło sztuki :)