Na co zwracać uwagę zamawiając tort weselny w cukierni? Jak obliczyć ilość potrzebnego tortu na przyjęcie? Co można zrobić aby uatrakcyjnić i spersonalizować swój tort? Na te i inne pytania odpowiadam dzisiaj wszystkim przyszłym Pannom Młodym.
Za jakąś wielką ekspertkę się nie uważam, ale uwzględniając moje (nieduże, ale zawsze) doświadczenie jako dekoratorka tortów, a także fakt, że całkiem niedawno dokładnie ten temat „przerobiłam” na własne wesele, to wydaje mi się, że coś do powiedzenia mam :)
Jeśli jeszcze nie widzieliście, to polecam zajrzeć do wpisu, gdzie pokazywałam Wam jak dekorowałam tort na swoje własne wesele – nieskromnie powiem, że podobał mi się bardzo bardzo :)
O moje opinie związane z tortami weselnymi poprosiła mnie pani Asia – wedding planerka i współzałożycielka firmy Wedding Creations (www.weddingcreations.pl). Przepytała mnie o dekoracje tortów i techniki ich zdobień, ale również o mnóstwo praktycznych aspektów zamawiania tortu. Zdradzam na co uważać, jak uniknąć najczęstszych „wpadek” tortowych oraz jakie trendy będą panowały w najbliższym sezonie – zapraszam do lektury :)
Joanna Janecka-Mróz: Pani Basiu, od kilku lat prowadzi Pani słodkiego bloga Polish&Cookies. Widziałam tam mnóstwo propozycji ciasteczek weselnych, które świetnie sprawdzą się jako podarunki dla gości lub elementy słodkiego stołu. Ja dziś chciałabym porozmawiać z Panią o tortach ślubnych – obowiązkowym elemencie każdego wesela. Jaki powinien on być?
Barbara Sójka: Po pierwsze – smaczny! Wiadomo, że na weselu znajdzie się mnóstwo ciast, postarajmy się więc, aby degustacja tortu przez naszych gości była dla nich niesamowitym przeżyciem i atrakcją samą w sobie.
Po drugie – efektowny! Warto jego wygląd dostosować do motywu przewodniego wesela, a także zastosować odpowiednie patery czy konstrukcje, które w pełni zaprezentują jego wszystkie walory. Krojenie tortu to w naszej tradycji centralny punkt wesela – para młoda realizuje pierwsze wspólne zadanie na nowej drodze życia, co ma zapewnić szczęście i słodycz w ich małżeństwie. Często przed pojawieniem się tortu na sali gasną światła, odpalane są race lub zimne ognie, a wszyscy goście gromadzą się na środku razem z parą młodą. W tym momencie tort znajduje się w centrum uwagi i warto, aby zrobił ten efekt „wow”.
źródłoJJM: Co więc można zrobić aby uatrakcyjnić i spersonalizować swój tort? Jakie są metody i składniki używane do ozdabiania tortów?
BS: Coraz większą popularnością cieszą się figurki umiejscowione na szczycie tortu, wykonane na podobieństwo pary młodej (często również z elementami charakterystycznymi dla nich, np. na motocyklu albo w fartuchu lekarskim). Nie jest to jednak jedyna opcja – ja na przykład zamiast klasycznych figurek miałam dwa zakochane ptaszki w gniazdku, ubrane w welon i melonik, tak aby nawiązać do nazwiska męża, które również przyjęłam :) Jeśli wolimy coś bardziej klasycznego, to do personalizacji posłużyć mogą duże litery z inicjałami narzeczonych (wykonane z masy cukrowej lub plastikowe). Bardzo ciekawą opcją jest również dekoracja tortu kwiatami (świeżymi lub z masy cukrowej) dopasowanymi kolorystycznie do bukietu panny młodej lub/i dekoracji sali.
JJM: Czy tort można udekorować dowolnymi kwiatami, czy jednak niektórych należy unikać?
BS: To zależy, czy chcemy je zjeść czy nie (tak, tak, niektóre kwiaty są całkowicie jadalne). Jeśli traktujemy je tylko jako dekoracje to możemy udekorować tort właściwie dowolnymi kwiatami, o ile nie są one trujące (na przykład konwalie, wilczomlecze lub tulipany). Jeśli chcemy mieć na torcie żywe kwiaty to upewnijmy się, że wybrana przez nas cukiernia ma doświadczenie w tego typu dekoracjach. Warto upewnić się, że kwiaty nie będą wciśnięte bezpośrednio w ciasto (powinno się odpowiednio zabezpieczyć ich końce) oraz że zostaną na nim umieszczone dopiero tuż przez weselem. Koniecznie sprawdźmy pochodzenie takich kwiatów – powinne być one wolne od wszelkiego rodzaju pestycydów oraz innych środków chemicznych.
źródłoJJM: Co jest najważniejsze, Pani zdaniem, przy wyborze tortu? Czy smak powinien być decydującym kryterium?
BS: Smak oczywiście ma znaczenie, ale tak na prawdę każdy tort może zostać wykonany w wybranym przez nas smaku. Najtrudniej jest zaprojektować jego wygląd! Zastanówmy się najpierw w jakim stylu będzie nasze wesele i dopasujmy się do otoczenia. Jeśli planujemy imprezę w rustylanym stylu warto zwrócić uwagę na torty „nagie” albo pokryte tylko masą śmietową i ozdobione delikatnymi kwiatami i owocami. W eleganckiej sali balowej na pewno dobrze będzie wyglądał bogato zdobiony piętrowy tort malowany na złoto, z cukrowymi perełkami lub dekorowany jadalnym brokatem. Ciekawą opcją jest przemycenie do tortu koloru lub motywu przewodniego całego wesela – pamiętajmy, że tort na pewno znajdzie się na wielu zdjęciach, zadbajmy więc o to, aby harmonizował się z otoczeniem i oczywiście parą młodą.
źródłoJJM: Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze cukierni, która wykona dla nas tort?
BS: Na pewno warto zebrać opinie od znajomych i obejrzeć galerię tortów, wykonanych już przez daną cukiernię. Niestety często zdarza się, że spodoba nam się piękny tort znaleziony w Internecie, wybrana cukiernia twierdzi, że „zrobi coś podobnego”, a w rezultacie powstaje mały koszmarek, którego nie chcielibyśmy za nic pokazywać gościom. Na pewno na zdjęciach warto zwracać uwagę na to, czy wykonany wcześniej przez daną cukiernię tort jest równy (niby oczywista rzecz, ale jakże trudna czasem do osiągnięcia) oraz jak wygląda masa na torcie (czy nie widać rozerwań, odcisków palców lub większych nierówności). Upewnijmy się, że wybrana przez nas cukiernia używa naturalnych składników takich jak dobrej jakości masło, śmietana czy czekolada. Chyba każdy z nas poznał smak tych okropnych, margarynowych kremów, po których jeszcze długo nie ma sie ochoty patrzeć na nic słodkiego, nie róbmy tego dla swoich gości ? Bardzo często do dekoracji tortu stosuje się masę cukrową lub marcepanową, która wygląda pięknie i elegancko, jednak jest to raczej rodzaj słodkiego „opakowania” dla tortu, nie trzeba jej jeść, jeśli się jej nie lubi.
Przed zamówieniem tortu ustalmy szczegóły zamówienia, najlepiej podpiszmy umowę. Dowiedzmy się czy cukiernia zapewnia dowóz tortu w jego cenie (nie radzę robić tego osobiście, torty są bardzo delikatne, poza tym muszą cały czas znajdować się w warunkach chłodniczych), jakie metody płatności są akceptowane, jak liczony jest ostateczny koszt tortu (cena za kilogram całego ciasta czy może figurki są dodatkowo płatne), jakie są zasady zwrotu zaliczki oraz procedury obowiązujące w przypadku uszkodzenia tortu w transporcie. Warto na pierwsze spotkanie z cukiernią zabrać zdjęcia naszych wymarzonych tortów (często specjalista określi co jest realne do wykonania), ale również zdjęcia sukienki, bukietu czy sali weselnej. Jest to szczególnie ważne, jeśli dajemy wolną rękę cukiernikowi – dopiero wtedy będzie on mógł dostosować tort do motywu przewodniego całego wesela, ale również do stylistyki pomieszczenia oraz szczegółów ubioru pary młodej.
źródłoJJM: Z jakim wyprzedzeniem należy zamówić tort?
BS: Tort weselny najlepiej zamawiać co najmniej 2-3 miesiące wcześniej. Sezon ślubny jest bardzo pracowity dla większości cukierni, zwłaszcza tych najlepszych, warto więc zarezerwować sobie wcześniej miejsce w ich kalendarzu. Bardzo mało prawdopodobne jest, że ktoś wykona dla nas duży, skomplikowany tort weselny „last minute” w ciągu doby czy dwóch. Pamiętajmy, że pięknie rzeźbione (często mocno personalizowane) figurki lub kwiaty są robione ręcznie, co wymaga czasu na ich wykończenie, ale również na ich wyschnięcie i czasem pomalowanie. Warto też dogadać wcześniej szczegóły zamówienia, spróbować różnych smaków tortu i kremów, aby bezpośrednio przed weselem już się o to nie martwić.
JJM: Jak obliczyć ilość potrzebnego tortu na przyjęcie?
BS: Standardowo liczy się około 100 gram tortu na osobę. Należy pamiętać jednak, że jest to ilość samego tortu, która rzeczywiście przeznaczona jest do spożycia dla gości. Większość cukierni wycenia gotowy tort w zależności od jego końcowej wagi, więc jeśli mają się na nim znaleźć dekoracje z masy cukrowej np. figurki czy kwiaty, to w końcowej cenie należy je również uwzględnić. Zdarzają się torty w których dekoracji jest wręcz więcej niż ciasta, gdyż masa cukrowa jest cięższa niż biszkopt i śmietanowy krem. Zawsze warto zamówić odrobinę więcej tortu niż wynika to z naszych obliczeń, zwłaszcza jeśli w naszym regionie jest tradycja dawania gościom tortu również „na odchodne”, zapakowanego w eleganckie pojemniczki.
źródłoJJM: Jakie są najczęstsze „wpadki” związane z tortami ślubnymi, z którymi spotyka się Pani jako cukiernik? Przed czym należy przestrzec pary młode?
BS: Warto przed ostatecznym zamówieniem skonsultować wszystkie szczegóły z cukiernikiem oraz najlepiej mieć je na piśmie w formie umowy. Dzięki temu unikniemy niedomówień oraz będziemy mieć zabezpieczenie w razie jakiejś „wpadki”. Najczęściej problemy związane z tortami ślubnymi występują już po dowiezieniu ich do sali weselnej i wynikają z nieprawidłowego ich przechowywania. Upewnijmy się, że w chłodni restauracyjnej znajdzie się odpowiednia ilość miejsca na tort, który często dowożony jest nawet na kilka godzin przed weselem. Najgorsze, co może się zdarzyć, to tort, który się rozpływa – dotyczy to głównie tych śmietanowych, niepokrytych masą cukrową. Poza faktem, że jest to niebezpieczne dla zdrowia naszych gości, jest to również bardzo nieestetyczne – figurki i dekoracje mogą się przemieszczać czy wręcz „zjeżdżać” z powierzchni tortu. Aby tego uniknąć należy przechowywać tort w suchej chłodni i wyjąć go dopiero tuż przed jego podaniem. Z własnego doświadczenia polecam przed weselem wybrać jedną odpowiedzialną osobę z kuchni (może to być menadżer sali, główna kelnerka czy inna zaufana osoba), która osobiście dopilnuje odbioru i odpowiedniego przechowania tortu, abyśmy w dniu wesela nie musieli się tym zajmować.
Jeśli cukiernia nie ma możliwości dowozu tortu na salę i musimy się tym zająć samodzielnie, to na pewno warto oprócz kierowcy zatrudnić do tego jeszcze jedną osobę do asekuracji naszego cennego pakunku. Zazwyczaj torty wydawane są w kartonach, co zabezpiecza je tylko przed zewnętrzymi czynnikami, jednak na pewno nie uratują one tortu przed upadkiem z siedzenia na podłogę samochodu ?
Jeszcze jedna rada – ustalmy z menadżerem sali kto będzie odpowiedzialny za krojenie tortu i podawanie go gościom. Zazwyczaj (oczywiście poza pierwszymi kawałkami tortu) zajmuje się tym obsługa, ale warto o tym wspomnieć. Do krojenia tortu powinien być też przygotowany nóż oraz ciepła woda, w której zanurzamy go po każdym cięciu, tak aby zawsze był on czysty.
źródłoJJM: Jakie trendy w cukiernictwie królują w sezonie ślubnym 2016?
BS: W najbliższym sezonie będziemy obserwować jeszcze więcej nowych trendów niż w poprzednich latach, głównie dlatego, że nietypowe torty są coraz popularniejsze i cukiernicy na całym świecie szukają nowych rozwiązań artystycznych. Według mnie na weselach w Polsce coraz więcej będzie tortów z elementami metalicznymi (złotą jadalną folią, brokatem, cekinami lub malowanych metalicznymi barwnikami spożywczymi) – takie torty wyglądają elegancko i bardzo nowatorsko.
Na pewno będzie się również rozwijał trend tortów „nagich” lub zdobionych tylko masą śmietanową i dekorowanych owocami i kwiatami, na takie wypieki na pewno zdecydują się osoby, które nie lubią masy cukrowej. W tej chwili znamy już tyle różnych technik zdobienia samym kremem, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Kolejną gałęzią dekoracji weselnych będą torty, a nawet całe słodkie bufety, w konkretnej tematyce, dopasowane do motywu przewodniego wesela. Jest to idealny sposób na personalizację takich wypieków, ale również podkreślenie indywidnych cech Pary Młodej i dodatkowa atrakcja dla gości (zwłaszcza tych najmłodszych).
źródło